881 933 888

SZYBKA 37/2A, KRAKÓW

PN - PT 10:00 - 20:00   SOB 08:00 - 14:00

Metoda F.E.D.

Co to jest?

To zachowawcza metoda leczenia skolioz o dużej skuteczności. Wymaga systematyczności w jej stosowaniu i przestrzegania zaleceń leczniczych. Jej sukces opiera się na wspólnej pracy i dobrym porozumieniu pomiędzy pacjentem (w przypadku dzieci i młodzieży także z jego rodzicami) a fizjoterapeutą i lekarzem.

Metoda F.E.D. została opracowana przez Profesora Santosa Sastre Fernandeza z Barcelony na podstawie jego wieloletnich doświadczeń w leczeniu skoliozy. Polega na zastosowaniu trzech mechanizmów: odpowiedniego unieruchomienia miednicy i fragmentów kręgosłupa (Fixatio), odciążenia i wydłużenia kręgosłupa (Elongatio) i przyłożenia odpowiedniej siły działającej tak, aby odwrócić siły wywołujące patologiczną rotację kręgów, deformujące kręgosłup, klatkę piersiową i pogłębiające skoliozę oraz aby uzyskać derotację (Derotatio).

Nowatorskie, kompleksowe leczenie skoliozy obejmuje cztery elementy.

Skolioza

Boczne skrzywienie kręgosłupa jest chorobą stanowiącą ważny problem społeczny. Polega na deformacji kręgosłupa w trzech płaszczyznach…

Czytaj więcej

Terapia w maszynie FED

Pacjent umieszczony w aparacie jest podwieszony w specjalnej kamizelce, co redukuje ok. 80% ciężaru ciała i daje wydłużenie kręgosłupa. Miednica i fragmenty kręgosłupa są unieruchomione. W trakcie terapii ramię pneumatyczne wykonuje nacisk na szczyt skrzywienia kręgosłupa pod odpowiednim kątem i z indywidualnie dobraną siłą.

Czas trwania jednej sesji terapii to ok. 25 min.

Analityczna kinezyterapia

Polega na indywidualnie dobranych do każdego pacjenta ćwiczeń z fizjoterapeutą, które
następnie dziecko przy pomocy rodzica powinno dwa razy dziennie wykonywać w domu
(czas trwania jednej sesji: ok 25 min).

Elektrostymulacja

Zapewnia poprawę ukrwienia tkanek (kości, chrząstek, dysków międzykręgowych i mięśni) i
pobudzenie mięśni w okolicach poddawanych terapii. Stanowi nieodzowny składnik całego
leczenia (czas trwania sesji ok. 25 min).

Sztywny gorset typu Chêneau

Utrwala efekty uzyskane w trakcie terapii. Optymalnie gorset typu Chêneau powinien być
stosowany przez 22 godziny na dobę.

Przed leczeniem:

15 lat
Wiek

15 St (Th6-Th12)
Kąt skoliozy (Cobba)

3,5
Wsk. Rissera

18 St Th10
Rotacja

Po leczeniu:

16 lat
Wiek

6 St (Th6-Th12)
Kąt skoliozy (Cobba)

4,5
Wsk. Rissera

6 St Th10
Rotacja

Skuteczność leczenia.

Skuteczność leczenia jest uzależniona od rodzaju skoliozy, jej przyczyny, wielkości kąta skrzywienia kręgosłupa, wieku kostnego pacjenta, a przede wszystkim od systematycznej pracy wkładanej w proces leczenia przez samego pacjenta.

Działanie metody FED wykazano w badaniach naukowych przeprowadzonych na ponad 2000 przypadków w Barcelonie, przez zespół Stacjonarnego Ośrodka Rehabilitacji w Zgorzelcu kierowanego przez prof. Zbigniewa Śliwińskiego, potwierdza ją także doświadczenie naszego Gabinetu zdobyte w trakcie działalności od marca 2012r.

Przeciwskazania do leczenia Metodą F.E.D.

 • osteoporoza
 • stany zapalne skóry i kości
 • guzy i przerzuty nowotworowe
 • gruźlica kości
 • niektóre schorzenia kręgosłupa
  tj.dyskopatia, procesy degeneracyjne
 • ciąża
 • niedociśnienie
 • niektóre choroby serca
 • reumatoidalne zapalenie stawów
  w stanie ostrym

Nasz 14 letni syn ma skoliozę. To było okropne uczucie, kiedy mimo stosowania różnych metod leczenia obserwowaliśmy powiększanie się skrzywienia. Lekarze zaczęli mówić o konieczności operacji. Trafiliśmy do Fedmediki, gdzie zaproponowano nam terapię FED. Już po 3 miesiącach widać efekty – skolioza się cofa! Kosztuje to sporo wysiłku, podziwiamy Maćka za jego wytrwałość, ale po raz pierwszy z nadzieją czekamy na kontrolne zdjęcie RTG jego kręgosłupa.

- Rodzice Maćka

Jestem pacjentką Fedmediki od roku. Jestem osobą dorosłą (mam 32 lata). Nie wierzyłam, że leczenie FED może pomóc w zmniejszeniu moich bólów kręgosłupa związanych ze skoliozą. Po kilku tygodniach leczenia w maszynie i wdrożeniu ćwiczeń przestałam brać leki przeciwbólowe! Nadal biorę udział w terapii ale już nie tak często jak na początku żeby utrzymać ten efekt. Jestem bardzo wdzięczna fizjoterapeutom; dałam się przekonać do tej metody i nie żałuję!

- Ilona

Dwa lata temu rozpoczęłam leczenie tą metodą. Wcześniej nic nie pomagało. Dzięki FED, systematycznemu noszeniu gorsetu i ćwiczeniom udało się cofnąć u mnie skoliozę – NIE POTRZEBUJĘ JUŻ OPERACJI !!!

- Gaba, 17 lat

Chcesz skutecznie wyleczyć skoliozę?

Nie czekaj! Umów się na wizytę już dzisiaj i skorzystaj z zalet jakie daje metoda leczenia F.E.D.

881 933 888